Oficjalnie od sierpnia 2017 roku w Polsce obowiązywać będzie nowa forma prowadzenia dokumentacji medycznej. Digitalizacja danych usprawni dostęp do nich, a także ograniczy zużycie miejsca i papieru – co stanowi aspekt ekologiczny. Elektroniczna dokumentacja medyczna ruszy za dwa lata – jednak minimum roku potrzeba, by w pełni „przestawić się” z papieru na komputer. Być może warto byłoby przemyśleć wprowadzenie e-dokumentacji już teraz, co pomoże uniknąć zastoju związanego z koniecznością gwałtownej zmiany?
Pacjenci także obawiają się zmian – im łagodniej będą one przebiegać, tym dla nich lepiej.
Elektroniczna dokumentacja medyczna wymaga specyficznego oprogramowania, które już zaczęło pojawiać się w ofercie firm zajmujących się dostarczaniem aplikacji medycznych, szczególnie tych związanych z rynkiem medycznym. Także firma Biostat, od lat współpracująca z branżą medyczną, posiada już w swojej ofercie oprogramowanie dedykowane podmiotom medycznym – zarówno prywatnym gabinetom, jak i dużym przychodniom sprawdzone rozwiązanie.
Nasi programiści stworzyli Medfile – program dla gabinetów lekarskich oraz fizjoterapeutycznych z myślą o elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) – oprogramowanie zostało dostosowane do najwyższych standardów obowiązujących tego typu aplikacje. Obsługa Medfile jest stosunkowo prosta, a skorzystać z oprogramowania można za pośrednictwem dowolnego sprzętu połączonego z Internetem. Istnieje również możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej zarówno na system iOS jak i Android. Ciekawostką jest możliwość dodawania plików graficznych (zdjęć) do elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta, jak również skorzystanie z diagramu co jest przydatną funkcją, np. dla fizjoterapeutów. Prócz tego program Medfile wyposażony jest w wiele funkcji:
– pozwala zapisać pacjenta na wizytę zwykłą lub powtarzalną,
– umożliwia edycję danych w dowolnym momencie,
– udostępnia przejrzysty kalendarz wizyt w podziale na lekarzy oraz gabinety,
– daje możliwość wysyłania wiadomości tekstowych SMS przypominających o wizycie,
– pozwala na rejestrację on-line,
– daje możliwość zapisania urlopu lekarza,
– każda modyfikacja jest poprzedzona lub potwierdzona komunikatem.
Mimo różnic w zależności od producenta, oprogramowanie do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej ma pewne cechy wspólne. Wymogi stawiane przed aplikacjami EDM to przede wszystkim aspekty związane z bezpieczeństwem – zarówno w dostępie do dokumentacji, jak i zabezpieczeniem przed utratą danych. Oprócz tego istotne jest rejestrowanie całej historii zmian w dokumentacji wraz z informacjami o autorach wprowadzanych modyfikacji. Oprogramowanie powinno też dawać możliwość generowania postaci pisemnej dokumentacji.
Medfile spełnia wszelkie wymienione powyżej wymogi. Wielodostęp wspomaga pracę lekarzy, pielęgniarek, rejestratorek i księgowych, usprawniając znacznie administracyjno-organizacyjną stronę jednostki medycznej oraz podwyższając tym samym satysfakcję pacjentów z oferowanej obsługi. Nie bez znaczenia dla pacjentów pozostawać może fakt, że dostęp do kartoteki możliwy będzie bez konieczności przenoszenia dokumentacji, a co za tym idzie – ingerencji osób trzecich w przebieg wizyty w gabinecie lekarskim. Dzięki programowi możliwe jest wygenerowanie dokumentów sprzedażowych, skierowań, czy recept w bardzo krótkim czasie.
Oprogramowanie Medfile automatycznie aktualizuje się do najnowszej wersji dzięki pracy w chmurze. Wysoki poziom zabezpieczeń osiągnięto dzięki dwutorowemu podejściu do ochrony – aplikacja posiada automatyczną funkcję tworzenia kopii zapasowej na serwerze, co zapobiega utracie danych wskutek awarii sprzętu komputerowego, a oprócz tego posiada także wysokiej klasy zabezpieczenia weryfikacyjne, zapewniające dostęp do danych wyłącznie uprawnionym do tego osobom.