Przeszczep nerki to najskuteczniejsza metoda leczenia nerkozastępczego, gdyż pozwala na przywrócenie wszystkich funkcji, jakie zdrowy narząd pełni w organizmie człowieka. Niestety biorca narządu nierzadko jest narażony na powikłania po przeszczepieniu nerki oraz działania niepożądane leków immunosupresyjnych. Leki te, obniżając odporność zwiększają jednocześnie ryzyko zakażeń i nowotworów. Powikłania mogą pojawiać się na każdym etapie procedury transplantacyjnej oraz w dowolnym czasie po przeszczepieniu. Zdecydowanie większe ryzyko występuje w pierwszych tygodniach po zabiegu, ale nie można ignorować żadnych niepokojących objawów, jak choćby ból w okolicy przeszczepionej nerki również w późniejszym okresie. Dlatego pacjent po transplantacji powinien być stale pod opieką specjalistów i regularnie stawiać się na zaplanowane wizyty.
Czy ból w okolicy przeszczepionej nerki może świadczyć o odrzucaniu przeszczepu?
Ból w okolicy przeszczepionej nerki to jeden z typowych objawów, które mogą, ale nie muszą wskazywać np. na odrzucenie przeszczepu. Większość chorych odczuwa ból w okolicy rany pooperacyjnej, który zmniejsza się w ciągu kilku dni a następnie ustępuje. Bardzo ważne jest baczne obserwowanie własnego ciała i reagowanie na każdy niepokojący objaw, gdyż większość epizodów odrzucania może być leczona, jeśli zostaną rozpoznane odpowiednio wcześnie. Zdarzają się również sytuacje, w których pacjent nie obserwuje żadnych symptomów, a nieprawidłowości są zwykle wykrywane dopiero podczas rutynowych badań.
Objawy towarzyszące
Bólowi w okolicy przeszczepionej nerki mogą towarzyszyć również inne objawy takie jak: podwyższona temperatura ciała, zmniejszona produkcja moczu, przybieranie na wadze, zmęczenie czy ogólne osłabienie organizmu. Jeśli bólowi towarzyszy nagłe powiększenie przeszczepionego narządu, może to świadczyć o wystąpieniu zakrzepicy żyły nerkowej. Taki stan jest niebezpieczny i może doprowadzić do pęknięcia przeszczepionego narządu i krwotoku zagrażającego życiu.
Oznaki takie jak bolesność, tkliwość czy uczucie rozpierania w okolicy przeszczepionej nerki mogą mieć różną etiologię i nie ma jednego ustalonego schematu, według którego należy postępować. Np. dyskomfort lub ból w okolicy przeszczepionej nerki mogą wskazywać chociażby na zakażenie w drogach moczowych. Dopiero dokładny wywiad przeprowadzony przez lekarza i wykonane badania pozwolą na postawienie rozpoznania i wskażą kierunek leczenia.
W przypadku każdego niepokojącego objawu pacjent powinien skontaktować się z Poradnią Transplantacyjną, pod opieką której pozostaje. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań personel medyczny podejmie decyzję, jaką strategię dalszego leczenia przyjąć.
Celem leczenia immunosupresyjnego jest zapobieganie odrzucaniu przeszczepionej nerki. Wiąże się to jednak z ryzykiem pewnych działań niepożądanych i powikłań. Dlatego tak ważna jest komunikacja ze specjalistami sprawującymi nad pacjentem opiekę medyczną (lekarz transplantolog, lekarz rodzinny, inni specjaliści, farmaceuta w aptece, w której chory zaopatruje się w leki).
CHIESI/KB/EDU/52/06/2019