Dzięki popularnym show telewizyjnym, przebojach kinowych dla młodzieży i dorosłych, w których każdy może nauczyć się profesjonalnego tańca, stał się on rozpowszechnioną formą rozrywki i spędzania wolnego czasu. Każdy może spróbować swoich sił w rytm latynoamerykańskiej rumby, cha-chy lub standardowego walca angielskiego, foxtrota czy bachaty. Wszystko przebiega świetnie do momentu, gdy nie zaczniemy odczuwać bólu. Wtedy pojawia się sygnał, że w naszym organizmie coś działa nie tak jak powinno: infekcja, kontuzja a może przeciążenie? W tańcu wszystko jest możliwe.
Podstawową rzeczą jest, aby nie ignorować pierwszych sygnałów zaburzeń działania naszego organizmu. Pójście do fizjoterapeuty sprawi, że zostaniemy dobrze zdiagnozowani. Może się okazać, że pasja, jaką jest dla nas taniec będzie wymagała nieco przerwy lub wprowadzenia zmian w przyzwyczajeniach ruchowych. Oczywiście każdy tancerz będzie chciał jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności, więc możliwe, że będzie chciał działać „na skróty”. Jednak nie warto.
Udając się do fizjoterapeuty, tancerz – amator lub zawodowiec, otrzyma kompleksową opiekę w różnego rodzaju dolegliwościach będących najczęstszymi przyczynami bólu wśród tancerzy: dyskopatie, naderwania i naciągnięcia, zapalenia i uszkodzenia więzadła rzepki, zapalenia przyczepów mięśnia biodrowo-stawowego, deformacje palców i stóp itp. Nieinwazyjne metody działań fizjoterapeutów sprawiają, że leczenie w trudnych schorzeniach może przebiegać bez konieczności operacji, podawania tzw. blokady, zażywania silnych leków przeciwbólowych za to z perspektywą pełnego powrotu do formy.
Czy można sobie pomóc samemu w dolegliwościach? Okłady chłodzące i rozgrzewające, różnego rodzaju maści, żele i spraye dostępne bez recepty w aptekach, opaski uciskowe oraz wiele domowych metod może pomóc rozwiązać problem bólowy. Ale tylko doraźnie. Należy odnaleźć źródło, które jest przyczyną bólu. Jeśli sami próbujemy sobie pomóc to warto zadać jeszcze pytanie, czy mamy dostateczną wiedzę z zakresu anatomii, aby wskazać skąd pochodzi ból i jak mu zaradzić. Jeśli nie jesteśmy w stanie wskazać jego przyczyny, to nie przystępujmy do leczenia, bo możemy sobie zaszkodzić i pogorszyć swój stan.
Warto zasięgnąć porady dobrego fizjoterapeuty, który posiada gruntowną wiedzę, aby doprowadzić nas do pełnej sprawności. Zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak
i w tanecznej pasji.